Veneer Stone - Okładzina kamienna - DekoHaus

Wstecz | Strona główna / Oferta/ Veneer Stone - Okładzina kamienna


Veneer-Stone – stworzony przez naturę miliony lat temu. Trójwymiarowy naturalny i indywidualny wygląd każdej płyty. Niepowtarzalne słoje i wariacja odcieni kolorów.

Okładzina kamienna to produkt eliminujący wszystkie zasadnicze problemy związane z obróbką naturalnych kamieni. Jest lekki i elastyczny, pozwala zastosować kamień wszędzie tam gdzie użycie grubej i ciężkiej płyty kamienia jest trudne lub niemożliwe. Oferuje ograniczone tylko wyobraźnią użytkownika możliwości w aranżowaniu wnętrz oraz przy projektowaniu mebli.

Technologia jego produkcji powstała w Indiach i opiera się na warstwowej strukturze łupków kamiennych. Na wyrównaną powierzchnię bloku skalnego nakleja się siatkę z włókna szklanego i po wyschnięciu kleju i szybkim ogrzaniu powierzchni odrywa się arkusz siatki razem z cienką warstwą łupka. Dalsze zabiegi polegają na wzmocnieniu spodniej warstwy żywicą poliestrową. W rezultacie otrzymujemy arkusz składający się cienkiej warstwy naturalnej skały (grubość do 2 mm) zespolonej z włóknem szklanym za pomocą żywic epoksydowych (grubość do 1 mm). Arkusze mają format 122 x 61 cm , a ich grubość wynosi do 3 mm.

W zależności od rodzaju łupka otrzymuje się kilkanaście odcieni kolorystycznych. Kolor kamienia jest odporny na działanie promieni UV. Jako produkt natury, każdy arkusz jest nieco inny i niepowtarzalny.

Veneer-Stone stosuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń. Stosowanie na zewnętrznych elewacjach tych kamieni dekoracyjnych nie powoduje zniszczenia samej powłoki kamienia. Jednak woda wnikająca pomiędzy arkusz forniru a podłoże może podczas mrozów powodować odkształcenia powierzchni kamienia na ścianie. Właśnie dlatego stosowanie zewnętrzne kamienia naturalnego uwarunkowane jest dokładnym przyklejeniem arkusza forniru tak, aby nie dopuścić do wniknięcia pod niego wody a także zaimpregnowanie kamienia specjalnym produktem do kamienia. W pomieszczeniach fornir możemy stosować wszędzie tam, gdzie użycie grubej płyty z kamienia naturalnego jest trudne lub niemożliwe.

Prezentowany przez nas Veneer-Stone może być traktowany jako kamień na ścianę, meble, drzwi, blaty, parapety.

Kamień dekoracyjny nadaje się także na oklejanie wszelkich łuków i kolumn. Sprawdza się na obudowie wanny półokrągłej a także w kabinie prysznicowej. Może być klejony na stare płytki ceramiczne.

Kamień naturalny w postaci forniru jest doskonałym materiałem na pokrycie lekkich ścianek działowych w pomieszczeniach handlowych i biurach, a szczególnie tam, gdzie aranżacja jest często zmieniana, a więc w witrynach sklepowych i stoiskach targowych.

Rozmiar arkusza standardowego: 122 cm x 61 cm

Grubość warstwy kamienia: do 2 mm, Grubość arkusza: do 3 mm

Powierzchnia arkusza: 0,7442 m2

Waga arkusza: około 1 kg (waga 1m2 – około 1,5 kg)

Montaż

Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do klejenia należy wyczyścić i odtłuścić powierzchnię, którą przeznaczono do pokrycia fornirem. Niektóre kleje mogą wymagać stosowania rozpuszczalników lub materiałów gruntujących klejoną powierzchnię zalecanych przez producenta kleju.

Ustalenie układu i wzorów

Proces przygotowania powierzchni do pokrycia oraz układu arkuszy fornirowych jest taki sam jak dla kamienia naturalnego lub płytek ceramicznych. Wstępne dopasowanie forniru przed klejeniem pozwala na prawidłową orientację pojedynczych arkuszy, wzorów, faktur i kolorów przed końcowym ulokowaniem. Zaleca się, aby przed nałożeniem kleju sprawdzić czy każdy arkusz po przycięciu pasuje dokładnie tam, gdzie będzie umieszczony. Należy pamiętać, że powierzchnia każdego arkusza to produkt natury i niemożliwe jest dobranie kilku całkowicie identycznych arkuszy.

Klejenie

Spodem arkusza kamiennego forniru jest tylko włókno szklane i żywica. Rekomendowanym klejem jest klej PU, jedno- lub dwukomponentowy. Dobrze sprawdzają się także kleje kontaktowe oraz montażowe.

Cięcie

Kamienny fornir jest na tyle elastyczny, że można go ciąć nożycami, ręcznymi lub mechanicznymi piłami. Ze względu na możliwość powstania podczas cięcia arkusza pyłu lub drzazg z włókna szklanego należy zabezpieczyć oczy specjalną maską ochronną oraz używać rękawic ochronnych. Spoinowanie i łączenie Arkusza kamiennego forniru ułożone na większej powierzchni tworzą efekt płyt kamiennych, w takim przypadku szczeliny między arkuszami wypełnić należy odpowiednio kolorystycznie dobraną fugą. Ze względu na cienkość arkuszy węższe fugi sprawdzają się lepiej. Najlepiej stosować fugi epoksydowe. Nadmiar fugi oczyścić gąbką.

Wałek ręczny

Użycie wałka jest zalecane ze względu na konieczność usunięcia nadmiaru powietrza między arkuszem forniru i klejonym podłożem. Prawidłowe usuwanie powietrza polega na wałkowaniu przyklejonego do podłoża arkusza rozpoczynając od jego środka w kierunku brzegów, nie należy naciskać zbyt mocno wałka, ponieważ może to spowodować wypchnięcie zbyt dużej ilości kleju.

Impregnowanie

Arkusze kamiennego forniru można impregnować dostępnymi na rynku środkami stosowanymi do łupka lub płytek z kamienia naturalnego. Zaleca się przetestowanie impregnatu na kawałku forniru dla uzyskania odpowiedniego połysku przed rozpoczęciem klejenia.

 veneer9

Zobacz więcej

 veneer2

Zobacz więcej

 veneer19

Zobacz więcej

 veneer17

Zobacz więcej

 veneer13

Zobacz więcej

 veneer10

Zobacz więcej

 veneer1

Zobacz więcej

 veneer3

Zobacz więcej

 veneer12

Zobacz więcej

 veneer7

Zobacz więcej

 veneer5

Zobacz więcej

 veneer6

Zobacz więcej

 veneer14

Zobacz więcej

 veneer18

Zobacz więcej

 veneer21

Zobacz więcej

 veneer15

Zobacz więcej

 veneer11

Zobacz więcej

 veneer

Zobacz więcej

 veneer20

Zobacz więcej

 veneer8

Zobacz więcej

 veneer4

Zobacz więcej

 veneer16

Zobacz więcej